Dürbinar M Yunus Emre S No:5 61300 Akçaabat / Trabzon

1-7 Ekim Emzirme Haftası

Her yıl kutladığımız Emzirme Haftası’nda, çocukların hayata en iyi ve sağlıklı şekilde başlaması için en etkili yollardan biri olan emzirmenin önemine bir kez daha dikkat çekmek istiyoruz.

Emzirme her ortamda korunmalı, desteklenmeli ve yaygınlaştırılmalıdır.

Bebeklerin, doğumu izleyen ilk saat içinde emzirilmeye başlanması ve ilk 6 ay boyunca sırf anne sütü ile beslenmeleri hem Dünya Sağlık Örgütü hem de Sağlık Bakanlığı’nın annelere tavsiyesidir.

İlk 6 ay boyunca ek besin verilmeden sadece emzirilen bebeklerde bir çok hastalığın gelişmesinin ve yetersiz beslenmenin önüne geçilmekte, beyin gelişimi desteklenmekte ve çocukların obeziteden (aşırı kilodan) korunması sağlanmaktadır.

Emzirme aynı zamanda çocuğun ilk aşısı sayılmaktadır; anne sütünden bebeğin sistemine önemli antikorlar geçer ve hastalıklara karşı direncini yükseltir.

Daha hayatın ilk saatlerinden başlayarak emzirmek, bazı çocuklar için ölümle yaşam arasındaki ince çizgiyi belirler; doğumdan sonraki ilk saatlerde hemen annesinin kucağına verilip emzirilen bebeklerde yenidoğan ölüm oranı daha düşüktür. Öyle ki, emzirmenin daha da yaygınlaşması sayesinde, her yıl 5 yaş altındaki 823.000 çocuğun ölümünün önüne geçilebilir.

Emzirmenin bebekler için en iyi ve sağlıklı beslenme çözümü olduğu tartışmasızdır ancak bugün hala anne sütünden yararlanamayan pek çok bebek vardır. Dünya çapında her 5 yenidoğandan sadece 3 tanesi doğumu izleyen ilk saatte anne sütü emmeye başlamaktadır. Anne sütü ile beslenme oranları da istenilen düzeyde değildir. Anne sütü ile beslenme desteklenmeli, geliştirilmeli ve korunmalıdır.