Dürbinar M Yunus Emre S No:5 61300 Akçaabat / Trabzon

Kalın Bağırsak Kanseri Farkındalık Ayı Hayde Trabzon  Kanser Taramalarında da Şampiyon Olalım

Kolorektal kanserler  dünyada ve ülkemizde yaygın görülen kanser türleri arasında yer almaktadır. Ülkemizde bu kanser türleri hem erkeklerde hem de kadınlarda 3. sırada yer almaktadır. 40 yaşın altında nadirken, 40-50 yaştan sonra görülme sıklığı artmaya başlamaktadır.

Erken evrede teşhis edildiğinde büyük ölçüde tedavi edilebilir bir hastalık olan kolorektal kanserde tarama programlarının uygulanması ile söz konusu hastalığın morbidite ve mortalitesi üzerinde çok olumlu kazanımlar sağlanmıştır. Kolorektal kanserlerin taranmasındaki temel amaç; ülke çapında oluşturulan ulusal bir tarama programını hedef popülasyona uygulayarak kolorektal patolojileri henüz kanserleşmeden veya kanserleşmişse bile erken evrede tespit etmek ve bu hastalığa bağlı hastaneye yatışları ve ölümleri azaltmaktır.

Ülkemizde Kolorektal Kanser 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkek nüfusa Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM) ve Aile Sağlığı Merkezleri (ASM)’nde gaitada gizli kan kiti yardımıyla hızlı, pratik ve güvenilir bir şekilde 2 yılda bir ücretsiz olarak tarama yapılmaktadır. Tarama kapsamında bu yaş grubundaki kişilere ayrıca 10 yılda bir kolonoskopi yapılması önerilmektedir. Tarama sonucunda Gaitada Gizli Kan Testi (GGKT) pozitif olan kişiler ileri tetkik amacıyla ikinci/üçüncü basamak sağlık kuruluşlarına yönlendirilmektedir.

Akçaabat ilçe sağlık müdürlüğüne bağlı olarak çalışan KETEM ve Sebat Aile Sağlığı Merkezi olarak kalın bağırsak kanseri farkındalık ayı etkinliğimizde, Trabzonspor’umuzun şampiyonluğa gidiş yolunda rakiplerini yenmesinden yola çıkarak “Hayde Trabzon, Kanser taramalarında da şampiyon olalım” sloganıyla toplumda farkındalık oluşturarak  toplumun kanser taramaları açısından sağlık okur yazarlığını geliştirmeyi nihai hedef olarak da kanseri yakalanmadan yenmeyi amaçladık.

 

Kalın Bağırsak Kanseri farkındalık ayı nedeniyle yapılan “Hayde Trabzon, Kanser taramalarında da şampiyon olalım” Etkinliğine  Akçaabat Kaymakamı Ramazan Kurtyemez, Trabzon İl Sağlık Müdürü Vekili Dr. Erdem Şen, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. İbrahim Kul, Akçaabat İlçe Sağlık Müdürü Dr. Alper Kalkışım, Akçaabat İlçe Jandarma Komutanı Barış Kesici, KETEM ve Sebat Aile Sağlığı Merkezi doktor ,hemşire ve çalışanları katılımlarıyla destek verdiler.